Wzburzenie emocjonalne

​Gdy przyczyną kryzysu w związku jest zdrada partnera, trzeba pamiętać, że nie istnieje jedno rozwiązanie tego problemu. Ale zawsze przychodzi moment, w którym trzeba podjąć jakieś decyzje. Ludzie różnie oceniają wagę zdrady. Jedni uważają, że jedna zdrada oznacza absolutny i natychmiastowy koniec związku, inni wykazują się tolerancją i szukają innej równowagi w związku. Są pary, które wiedzą o swojej obopólnej zdradzie i żyją razem w imię „wyższych wartości”. Trudne? Jak się okazuje, nie dla wszystkich…..
​Jednakże najbardziej powszechną reakcją na zdradę w związkach są bardzo silne emocje. Sztuką jest umiejętność oceny własnych uczuć i potrzeb pomimo szalejących w nas negatywnych uczuć, takich jak złość czy frustracja. Nie ma znaczenia, czy to Ty jesteś wściekły na partnera, czy on na Ciebie, i tak trzeba będzie wznieść się ponad złość, aby dojść do jakiegokolwiek porozumienia. Gdy dana osoba jest w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego, obiektywna i uczciwa ocena sytuacji jest właściwie niemożliwa. Może zajść taka sytuacja, że partner nie chce przyznać, że ma romans, a być może nie radzi sobie z implikacjami wynikającymi z oskarżeń. Gdy działają silne emocje i sytuacja w związku staje się nie do zniesienia, ciężko jest zrobić krok w tył i zastanowić się nad własnymi potrzebami. Jednak jest to konieczne, bo tylko tak można zdecydować, czego naprawdę chcemy.
​Szybkie decyzje w rodzaju wyprowadzenia się z domu czy wniesienia pozwu rozwodowego na ogół tylko pogarszają sytuację i rozwiązują problem jedynie doraźnie. Jeśli dasz sobie czas na spokojne przejście przez proces rozstania, to jest większa szansa, że dojdziecie do porozumienia, a co za tym idzie, zachowacie godność i szansę na dalsze kontakty bez skakania sobie do oczu. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w związku są dzieci, ponieważ nieustanne walki właśnie na nich najbardziej się odbijają.
Nie wszyscy potrafią łatwo mówić o swoich emocjach. Niektórzy radzą sobie z emocjami na bieżąco, inni chowają wszystko w sobie i wybuchają przy zwiększonym napięciu, sprawiając, że rozmowa z nimi jest bardzo trudna. Trzeba zdać sobie sprawę, że nagromadzenie emocji może być przyczyną wielu paskudnych zachowań, takich jak napady wściekłości, przemoc wobec partnera czy prześladowanie dzieci. Niestety dialog jest konieczny. O tym jak przez to przebrnąć zajmiemy się w kolejnej wstawce….

Weź udział w dyskusji na ten temat:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=154956435919116&id=109923773755716