Relacje międzyludzkie po rozstaniu

Znaczenie słowa „rodzina” zmienia się diametralnie wraz z rozwodem czy separacją, ale zmieniają się również relacje z najbliższymi członkami rodziny. Automatycznie ulegają zmianie także relacje z innymi ludźmi, na przykład ze znajomymi. Budowanie nowego życia w warunkach emocjonalnego wzburzenia, jakie towarzyszy rozpadowi rodziny, może sprawić, że będziemy się zachowywali zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Trzeba się przygotować na to, że rodzice bardzo często przeżywają rozpad małżeństwa swoich dzieci, a pierwsze jego oznaki, takie jak separacja, są dla nich prawdziwym szokiem. Rozczarowanie i rezygnacja to normalna i zrozumiała reakcja ze strony rodziców, którzy dowiadują się o rozpadzie związku swojego dziecka. Ponieważ została złamana przysięga dożywotniego związku dwojga ludzi, mogą się czuć odpowiedzialni za to, że tak Ci się w życiu ułożyło. Być może sami są w szczęśliwym długoletnim związku, który przetrwał wiele trudnych chwil, więc teraz mogą się zastanawiać, gdzie popełnili błąd wychowawczy, że Tobie się nie udało. Niektórzy rodzice z powodu swojego nastawienia do rozwodu będą mieli kłopot z udzieleniem Ci wsparcia. Być może będą na siłę chcieli próbować sklejać Twój związek albo na kogoś zrzucić winę za tą sytuację. Musisz się przygotować, że staną również po stronie Twojego partnera. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, musisz od tego uciec jak najdalej, ponieważ takie zachowanie jest niezwykle destruktywne i na ogół odzwierciedla Wasze relacje z czasów, kiedy byłeś nastolatkiem.  Separacja i rozwód często prowadzą także do zerwania kontaktów z teściami. Może się to wydawać słuszne i naturalne, ale wcale tak nie jest. Nie ma nic naturalnego w niszczeniu relacji budowanej przez lata i wiedz, ze jest to bardzo bolesne zarówno dla nich, jak i dla Ciebie.
Intymny związek dwojga ludzi mieszkających pod jednym dachem jest tak absorbujący, że nie zostaje wiele miejsca na inne aspekty życia. Po tak bliskiej relacji z jedną osobą wiele osób ma kłopot z nawiązaniem normalnych kontaktów towarzyskich z ludźmi. Mimo to ludzie wychodzą do świata i rozwijają się, odkrywając nowe aspekty swojej osobowości, których nigdy by nie odkryli, pozostając w związku. Jako samodzielna jednostka będziesz musiał nauczyć się na nowo budować i podtrzymywać przyjaźnie. Większość z nas ma przyjaciół, którzy zawsze będą stali za nami murem, inni jednak są naszymi przyjaciółmi w związku z pewnym układem i wraz ze zmianą tego układu taka przystań zwyczajnie przestaje istnieć. Niektórzy przyjaciele mogą się czuć zagrożeni Twoimi życiowymi decyzjami. Może się zdarzyć tak, że przyjaciel nie zrozumie Twojego zachowania, bo dla niego małżeństwo jest świętością, albo dlatego, że jest lojalny wobec Twojego partnera. Pamiętaj, że przyjaciele sami muszą rozwikłać problem w związku z nowym układem: czy przyjaźnić się z Tobą, z Twoim partnerem, czy z Wami obojgiem, ale już osobno.
Zazwyczaj tak jest, że kobiety potrafią łatwiej nawiązywać długotrwałe przyjaźnie, również w związek angażują się bardziej niż mężczyźni. Mężczyźni mają większy kłopot z werbalizacją uczuć i ich przyjaźń bazuje na ogół na wspólnym miejscu pracy czy takim samym hobby. Idąc dalej tym tropem, kobieta w okresie separacji i rozwodu otrzyma ogromne wsparcie od swoich przyjaciółek, a mężczyzna raczej nie powinien na to liczyć. W tej sytuacji zarówno kobiety jak i mężczyźni odkrywają, że zajęcie się pracą najbardziej pomaga nie myśleć o trudnych sprawach.
Jednak rozpad związku jest rzadkim przykładem życiowego kryzysu, który z czasem może doprowadzić do podniesienia pewności siebie i znalezienia tego, co naprawdę chce się w życiu robić. Z przeprowadzonych przeze mnie mediacji wynika, że problemy, które pojawiają się podczas rozstania czy rozwodu są pochodną tych, które związek przeżywał przed rozstaniem: problemów z komunikacją, połączonych z brakiem równości prowadzącym do niezdrowych zależności, niespełnionych oczekiwań, niekończących się rozczarowań, poczucia osamotnienia i życia w cichej desperacji, a w końcu samej ostateczności rozstania.
W następnym materiale, skoncentrujemy się jeszcze na chwile na uczuciach międzyludzkich, co jak zauważyłam, wzbudza w niektórych z Was największe emocje, a potem pokażę Wam jak przejść przez rozwód z prawnego, ale i praktycznego punktu widzenia.

Weź udział w dyskusji na ten temat:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=201501837931242&id=109923773755716&__tn__=K-R