Dialog

Zauważyliście, że na ogół nie potrafimy rozmawiać na trudne tematy, poruszające nasze najwrażliwsze struny? Uczucia i emocje biorą górę nad rozumem i prawdziwą sztuką jest wiedzieć, co powiedzieć partnerowi, żeby osiągnąć pożądany skutek, a co najważniejsze – jak zacząć. To jak trudna będzie rozmowa partnerem, zależy głównie od Jego temperamentu. Są ludzie, którzy uważają, że zawsze mają rację i tacy, którzy będą się starali zdominować każdą dyskusję. Jeszcze inni mają poczucie, że wszelka krytyka godzi w ich dumę.
Najtrudniejszym partnerem do rozmowy jest taki, który milczy, a za Jego niechęcią do rozmowy może kryć się strach przed konfrontacją, jak i zwykły upór. Sytuacje, w których partner nie zamierza o niczym dyskutować albo zaprzecza, że związku dzieje się coś niepokojącego, są nagminne. Częściej tak reagują mężczyźni niż kobiety. Zatrzymajmy się teraz na chwilę przy kwestii różnic między kobietą a mężczyzną w podejmowaniu dialogu. Mężczyzna, u którego uczucia są schowane jedynie pod cienką powłoczką codzienności, może zareagować bardzo gwałtownie na wszelkie potencjalne naruszenia tej codzienności. Sam pomysł trudnej rozmowy będzie dla niego poważnym zagrożeniem. Z kolei kobieta boi się mówić o poważnych sprawach, bo z góry zakłada, że mężczyzna źle to przyjmie. Patowa sytuacja… Z jednej strony kobiety inicjują rozmowę, ale robią to tak, że dyskusja bywa inwazyjna albo przesadnie dramatyczna. A tego mężczyźni szczerze nie znoszą. Jak to działa?
Otóż, kobiety na ogół mają tak niski poziom własnej wartości, że cokolwiek ktoś zrobi czy jakkolwiek się zachowa w stosunku do nich, to są przekonane, że stało się najgorsze. Jeśli mężczyzna powie, że dana zdrada była dla niego czymś kompletnie nieważnym, to tak prawdopodobnie jest. Jeśli Wasz związek jest dla Ciebie ważny, partner musi się o tym dowiedzieć. Bardzo ważne jest, żeby mimo szalejących emocji i poczucia bezradności, pamiętać o swojej wartości i podejść konstruktywnie do tego problemu. Niezwykle łatwo jest wdać się w awanturę, zwłaszcza, że złość sprawnie zamazuje i oddala wszelkie dojrzałe sposoby rozwiązania konfliktu. Sposób, w jaki wyrazisz swoje potrzeby i pretensje ma kluczowe znaczenie, ponieważ ludzie często bardzo emocjonalnie reagują na to, co słyszą. Dlatego trzeba pamiętać, żeby bardzo starannie dobierać słowa.

Weź udział w dyskusji na ten temat:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=158746712206755&id=109923773755716