Ludzie mają zadziwiającą tendencję do wynajdowania sposobów, dla których należy pozostać w związku, który wydaje im się całkowicie pusty i na pewnym poziomie skończony. W wypalonym związku trzyma człowieka tak wiele obaw, że czasem dopiero po wielu latach udaje się zebrać wystarczająco dużo siły, żeby się z niego wydostać, ale często nie udaje się to wcale. Możesz się bać dezaprobaty ze strony rodziny i przyjaciół, a także czuć niepokój związany z reakcją i przyszłością wspólnych dzieci. Możesz również chcieć pozostać w domu i zachować styl życia, do którego przywykłeś przez te wszystkie lata.
Decyzja o odejściu jest najważniejsza w naszym życiu, ponieważ zmiany, które ze sobą niesie są gwałtowniejsze i często bardziej bolesne, zarówno ekonomicznie jak i emocjonalnie, niż w przypadku zawierania małżeństwa. Rozstanie wpływa na każdy aspekt życia partnerów: na rodzinę, pracę, styl życia i stan psychiczny.
Osoba, która wie, że jej małżeństwo jest uważane za idealne i szczęśliwe, ma na ogół bardzo poważny problem z przyznaniem, że w tym ideale jest coś nie tak. Czynnikiem powstrzymującym przed zmianami jest także strach, że nawet wzmianka o potencjalnym rozstaniu może zostać potraktowana jako zdrada i występek przeciwko wspólnym wartościom rodzinnym. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, co mogą poczuć bliskie Ci osoby, nie można jednak pozwolić, żeby wpłynęło to na decyzje dotyczące Twojego życia.